Home Loty paraboliczne ZERO G
ZEGO - G PDF Print E-mail

Loty Paraboliczne ZERO - G

Krótkie sprawozdanie z tego co się działo w 2003 roku podczas studenckich lotów parabolicznych organizowanych w Bordeaux (Francja) przez Biuro Edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA Education Office).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czym jest lot paraboliczny ?

Będąc na powierzchni Ziemi cały czas towarzyszy nam siła grawitacji (najczęściej wyrażana za pomocą przyspieszenia Ziemskiego wynoszącego ~ 9,80 m/s2, więcej tutaj). Z tego co mi się wydaje to teoria względności jest najlepszą aktualnie dostępną lekturą wyjaśniającą zasady oddziaływań grawitacyjnych :).

By osiągnąć stan nieważkości bez potrzeby lotu w kosmos, na Ziemi możemy "symulować" to zjawisko. Chodzi o to by na dany obiekt nie działały żadne siły, w tym przyciągania. I to jest właśnie głównym zadaniem samolotu, zabierającego swoich pasażerów na lot paraboliczny.

Podczas studenckich lotów parabolicznych, torem lotu była parabola. Ten typ  lotu pozwala na osiągnięcie od 20 [s] do 25 [s] stanu nieważkości. Początkowo samolot poruszą się torem wznoszącym, na samolot jak i pasażerów działa siła około dwa razy większa niż 1g (g-9,81m/s), czyli wartość siły przyciągania ziemskiego.. Po osiągnięciu zadanego pułapu (7,500 m i 650 km/h) pilot, jak to się mówi w żargonie lotniczym "odpuszcza drążek", czyli powoli zaczyna wyrównywać lot i po osiągnięciu maksymalnego pułapu (8,500m i 390 km/h), zaczyna spadać w dół (by osiągnąć znów 6,000 m). To właśnie podczas tego ruchu samolotu odczuwalny jest stan nieważkości. Co ciekawe, w kabinie A300 specjalnie przystosowanej do tego typu lotu, jeden ster służy do normalnego latania, drugi natomiast tylko i wyłącznie do kontrolowania toru lotu parabolicznego.

 

 

Loty paraboliczne - skąd taki pomysł ?

Na Politechnice Warszawskiej już w poprzednich latach dwóm grupom studentów udawało się dostać na tego typu kampanie. Dla mojego zespołu stanowiło to całkowicie nowe wyzwanie. Biorąc pod uwagę to czego można było doświadczyć :) o "domotywowanie" nie trzeba drugi raz prosić. Loty organizowane były przez Europejską Agencje Kosmiczną, mówiąc szczegółowo jej biuro edukacyjne (Education Office), gdzie robione to jest po dzień dzisiejszy. By dostać bilet należało zaproponować eksperyment, którego efektów nie jesteśmy w stanie osiągnąć na Ziemi. Nam do głowy wpadł pomysł by ujrzeć pole elektromagnetyczne w 3D :) (mówiąc w skrócie oczywiście). Eksperyment nazwany został "wizualizacja pola elektromagnetycznego w warunkach mikrograwitacji".  I tak :

JEst to eksperyment który każdy może wykonać za pomocą magnesu i drobnych kawałków metalu (chodzi o opiłki). Po wysypaniu opiłków na płaską powierzchnię  (np. kartka papieru lub cienki blat), oraz podłożeniu od spodu magnesu, otrzymujemy podobny obraz do tego poniżej :

 

Gdyby przyjrzeć się temu bliżej, można zauważyć że obraz nie jest płaski. Tam gdzie pole jest najsilniejsze, opiłki metalu wznoszą się w górę przedstawiając wyraźnie trójwymiarową naturę pola. Gdyby nie działa siła grawitacji, słupki te wychodzące z obu stron utworzyłyby linie wokół całego magnesu.

 

 

I to jest dokładnie to co chcieliśmy zobaczyć, a stan nieważkości jest najlepszym do tego stanem :)

 

 

Po  opracowaniu pomysłu, przedstawieniu dokumentacji i zakwalifikowaniu się do lotu, trzeba było zacząć wcielać teorie w życie :) Tutaj chciałbym podziękować Bankowi Milenium za udzielenie wsparcia finansowego, oby inne instytucje poszły tymi śladami również :). Więcej informacji tutaj : Millennium Chance

Prace nad obudową, umiejscowieniem przeźroczystego pudła z cewką w środku, zaplanowanie mocowania, okazały się nie łatwym zadaniem. Czas który trzeba było na to poświęcić okazał się być 3 razy dłuższy niż początkowo planowano. Dla mnie osobiście skończyło się oblaniem całej letniej sesji egzaminacyjnej ( 8 egzaminów :) ale efekty były tego warte.

Lot na miejsce ....

Dziwnym zbiegiem okoliczności podczas lotu z Warszawy do Bordeaux okazało się że nasz pilot rejsowego samolotu, w trakcie lądowania, zapewnił nam na krótką chwilę stan nieważkości (całkowity zbieg okoliczności:). Otóż przy podejściu do lądowania napotkaliśmy na burzę. Pilot próbując wyciągnąć nas z tych bardzo złych warunków pogodowych, musiał użyć całej mocy silników by nas z tego wyprowadzić. Na całe szczęście nic się nikomu nic nie stało, ale następnego dnia gdy zobaczyliśmy jakich zniszczeń dokonała burza, podziękowaliśmy komu trzeba :)

Na miejscu

Pierwsze parę dni pobytu na lotnisku w Bordeaux okazały się bardzo pracowite. By przejść wszystkie testy bezpieczeństwa, sprawdzana była każda śrubka, każda możliwa szczelina.

 

 

Lot zapoznawczy

Podczas kampanii odbywają się zwykle dwa loty : lot zapoznawczy i lot eksperymentalny

Lot zapoznawczy ma na celu uzmysłowienie osobom wykonującym eksperymenty czym jest ZEGO - G, tak by przy wykonywaniu eksperymentów być obytym w środowisku, w którym przyjdzie na pracować. Lot ten obejmował 5 parabol, podczas których wszyscy przypięci byliśmy pasami do foteli (choć ze sporo zluzowanymi). Zezwolono posiadanie ze sobą mini - eksperymentów spośród których najpopularniejszym była butelka, do połowy wypełniona wodą i kuleczkami. Ja do końca życia nie zapomnę widoku wody przemieniającej się w kulki i swobodnie latające :)

Coś podobnego można znaleźć tutaj :

 

 

 

Lot eksperymentalny :

Podczas lotów eksperymentalnych wykonywane było 30 parabol. Loty te odbywały się nad Oceanem Atlantyckim, daleko od lądu tak by w razie awarii nie narażać otoczenia. Za wykonywaniem lotów daleko od lądu przemawiał również fakt, iż samolot A300-ZEGOG wyposażony jest w silniki odrzutowe o zwiększonej mocy, toteż hałas przez nie generowany również jest o wiele większy.


Wewnątrz samolotu podczas lotu wydawane są cały czas komendy informujące o tym kiedy nastąpi zmiana sytuacji (np. przechodzą z Og w do 2g można spaść z ponad 2,5 m, nie polecam :).

 

Dla dodatkowego bezpieczeństwa wszystkie miejsca na pokładzie samolotu które ktoś mógł spaść lub uderzyć, musiały zostać zabezpieczone ( na ścianach materace, na eksperymentach pianki, barierki do odpowiedniego złapania). W czasie projektowania eksperymentu najwięcej czasu zajęło opracowanie środowiska, jak ja to nazywam "nie inwazyjnego", jak najbezpieczniejszego i łatwego w używaniu np. dla naszego eksperymentu, gdyby część opiłków wydostała się na zewnątrz podczas wykonywania parabol, mogłaby one polecieć w dowolnym kierunku. Po dostaniu się do oczu czy układu oddechowego, spowodowały by nieodwracalnego skutki, nie mówiąc o konieczności zaprzestaniu lotów :(.

 

 

Jedną z parabol poświęciłem by się nacieszyć tym rozkosznym uczuciem :

 

Film nakręcony przez ESA podsumowujący całą kampanię (Student Parabolic Flight Campaign 2003 - Credits : ESA )

Proponuję szczególną uwagę zwrócić na prawą stronę (3[m]:40[s]). Uwidocznione jest tam jak próbuje zakręcić się wokół własnej osi ( z breakdanca - dziewiątkę :). Jak widać skończyło się całkowitą utratą kontroli i lotem wgłąb samolotu. Po tej akcji można powiedzieć dostałem żółtą kartkę, jeszcze raz i zostanę do końca lotu przypięty pasami. Za wszelkie nieudogodnienie przepraszam organizatorów :).

 

Dodatkowym elementem była możliwość poznania wielu studentów z innych krajów Europy.

 

 

W sumie podczas tej kampanii każdy z uczestników spędził w stanie nieważkości około 12 minut (35 x 20s ). Jeśli niedługo unieruchomiona zostanie turystyka kosmiczna, lot paraboliczny ma trwać jednostajnie ~ 4 minuty (jedyne czego brakuje to widok zaokrąglonej Ziemi :). Ceny natomiast nieporównywalne (lot paraboliczny : ~5000 $, lot turystyczny : ~200,000 $). Dla kogoś posiadającego kosmiczną kreatywność i chęć zmierzenia się z wyzwaniem, proponuje zerknąć na strony poniżej.

 

Więcej informacji na temat studenckich lotów parabolicznych na stronie ESA tutaj

Informacje na temat wszystkich możliwych studenckich programów organizowanych przez ESA można znaleźć tutaj

Firma zajmująca się komerycyjnym organizowaniem lotów parabolicznych tutaj

 


Rafał Burek

Studenckie loty paraboliczne 2003

 
Banner
Joomla 1.5 layout, cheap business hosting.